суббота, 1 ноября 2014 г.

Урок-гра з розділу «Лексикологія» у 6 класі

Урок-гра з розділу «Лексикологія» у 6 класі
«… це мова моя, це мова моєї країни!»
Мета:  у ході уроку-гри виявити та поглибити знання учнів з розділу
            «Лексикологія»; розвивати вміння та навички швидко орієнтуватися у запитаннях,
            давати чітку та лаконічну відповідь, збагачувати мовлення синонімами,  
        антонімами; виховувати культуру поведінки, почуття дружби, підтримки та    взаємовиручки.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
 Інтегровані види діяльності: українська мова, історія, художня література, фольклор.
Методи, прийоми і форми роботи: бліц-опитування «Ланцюжок», мовне дослідження, словникова робота, гра «Редактор», робота в групах, міні-дискусія з використанням технології «Шість капелюхів мислення», гра «Мікрофон».
Хід уроку
І. Вступне слово
       Доброго дня, діти, я дужу рада вас бачити, таких усміхнених, радісних. І наш урок хочу почати словами Володимира Сосюри
 О місячне сяйво і спів солов’я,
Півонії, мальви, жоржини!
Моря  бриліантів, це – мова моя,
Це – мова моєї Вкраїни!
        Рідне слово! Скільки в ньому чарівних звуків, материнської лагідності і доброти, мудрості земної, закладеної ще нашими славними предками!
        І ми повинні відшліфовувати, вдосконалювати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, плекати рідну мову, дбати про її красу та чистоту.
       Отже, тема уроку: «… це мова моя, це мова моєї країни». Відкрийте зошити та записуйте тему нашого уроку.
ІІ. Мета уроку. Мотивація навчання учнів
        Ось незвичайна скринька. Але десь подівся ключ, і нам потрібно його знайти, щоб відкрити і дізнатися, що в ній. Зробити це зможуть лише ті, хто має певні знання, вміння та навички, тобто знавці української мови.
       Я підготувала вам завдання. Якщо ви їх виконуєте, то, відповідно, отримуєте ключ. Але чи зможе він відкрити нашу скриньку? Будемо з`ясовувати.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.      Бліц-опитування «Ланцюжок»
-   Що вивчає «Лек­сикологія»?
-   Що таке лексика?
-   Чи всі слова мають лексичне значення?Яке ще значення, крім лексичного, має слово?
-   Наведіть приклади однозначних і багатозначних слів.
-   Що означають поняття активна і пасивна лексика?
-   Яка відмінність між архаїзмами й історизмами?
-   Які слова називаються неологізмами? Як виникають неологізми?
-   Наведіть приклади термінів. Якому стилю мовлення властиве їхнє вживання?
-   Які слова називаються професійними?
 -   Які слова називаються діалектними? Яку  роль вони відіграють у мові художніх творів?
 - У яких стилях і з якою метою використову­ються стилістично забарвлені слова?
 - Спілкування у якій сфері життя забезпечує офіційно-ділова лексика? Які ділові папери вам відомі?
Діти, ви добре справились із завданням, тому отримуєте перший ключ.
2.     Мовознавче дослідження (робота з текстом на картці)
Картка № 1. 
Прочитайте текст. Про кого йдеться мова в тексті? Хто ця людина? Що вам відомо про неї? Випишіть виділені слова в зошит. Як часто вживаються виділені слова в повсякденному мовленні? Що вони означають? З`ясуйте значення виділених слів за словником.
     Богдан Хмельницький брав участь у польсько-турецькій війні 1620-1621 років. У цій війні вбито його батька, українського сотника Михайла Хмельницького. Богдан потрапив у полон, де вивчив турецьку і татарську мови. Після двох років неволі Хмельницький повернувся до батьківського маєтку в Суботові й записався до реєстрових козаків. Зібравши десять тисяч відважних козаків, Хмельницький 1621 року потопив на Чорному морі дванадцять турецьких галер, а решту козацькі чайки переслідували аж до самісінького Царгорода.

 Словничок незрозумілих слів:

Сотник –  в Україні в 16-18 ст. - особа, яка очолювала сотню; обиралася спершу козаками, а згодом призначалася гетьманом або царем.
Маєток – садиба землевласника.
Реєстрові козаки - занесені до переліку, списку.
Галера – старовинне вітрильне багатовеслове  військове судно.
Чайка 1. --  морський водоплавний птах.
Чайка 2.  – істор. Бойовий човен запорізьких козаків з вітрилами та веслами.

До активної чи пасивної лексики відносяться ці слова? Зробити фонетичний і лексичний розбори слова маєток.

Картка №2
До слів, поданих у колонці ліворуч, доберіть відповідні слова і словосполучення, подані в правій колонці.
1.    Вої
2.    Перст
3.    Свічадо
4.    Зигзиця
5.    Рать
6.    Брань
7.    Десниця
А) Права рука
Б) Зозуля
В) Битва
Г) Військо
Д) Палець
Ж) Дзеркало
З) Воїни
- Отже, ми познайомились зі словами, якими користувались за часів Київської Русі. Як вони називаються?

За виконане завдання ви отримуєте наступний ключ.

3.     Гра «Редактор»
Завдання: Відредагувати подані сполучення слів, записати правильний варіант у зошит.
   Більше всього; приймати участь; заказати обід; справа в тому; особовий підпис; мандрівка по вулицях Києва; наличні гроші; оточуюче середовище; слідуюча зупинка; три роки назад.
( Понад усе; брати участь; замовити обід; річ у тім; особистий підпис; мандрівка вулицями Києва; готівка; навколишнє середовище; наступна зупинка; три роки тому)
Молодці, отримуєте ще один ключ.
4.     Фізкультхвилинка
Діти, коли я назву лексичне словосполучення, то піднесіть руки догори, фразеологічне – розведіть їх у сторони, синтаксичне – присядьте.

Чорне море; п’ятами накивати; Нестор Літописець; розв’язати задачу; витрішки продавати; Кабінет Міністрів України; пам’ятний день; ллє як із відра; відповів правильно; Київська Русь.

Лівим ліктем напишіть у повітрі слово лексика, правим – фразеологія, кінчиком носа – синтаксис.

5.     Робота в групах
Учитель. А зараз об’єднуємось в групки. Кожна група повинна вибрати слова і зачитати.

Загальновживані
слова
Терміни, професійна
лексика
Діалектизми
Просторічні,
жаргонізми
Телевізор
Тюль
Сніданок
Читати
Односельці
Яблуня
Завтра
Дочка
Метан
Веретено
Макет
Драйвер
Спрощення
Абстракція
Амплуа
Нотний стан
Боронування
Африкат
Вуйко
Колиба
Газда
Когут
Велик
Коц
мольфар

Стибрити
Прикид
Чувак
Жевжик
Прикольний
Класно



Метан, стибрити, телевізор, веретено, вуйко, прикид, тюль, сніданок, макет, драйвер, колиба, чувак, газда, когут, спрощення, класно, абстракція, читати, односельці, яблуня, жевжик, велик, амплуа, нотний стан, коц, мольфар, завтра, дочка, боронування, африкат, прикольний.
Ви, діти отримуєте ще один ключ.
6.     . Міні – дискусія " Солов'їна, калинова чи жаргонна і сленгова?" (технологія «Шість капелюхів мислення» )

Учитель. Відомий український поет Максим Рильський закликав: «Як парость виноградної, лози плекайте мову». Діти, давайте зясуємо лексичне значення слова «плекайте». (доглядайте) Чому «як парость виноградної лози»? (бо вона дуже вибаглива рослина і потребує особливого, пильного, ретельного догляду)
    Кажуть, що негарно висміювати чиїсь помилки, не помічаючи власних. А ми самі, часто не задумуючись над власним мовленням, калічимо рідне слово. Зараз існує загроза українській мові саме з боку її носіїв (людей), які бездумно засмічують її мішаниною з російсько – українсько – англійських слів, так званим " суржиком" та жаргонізмами. Пропоную вам взяти участь у міні – дискусії на цю тему, а допоможе нам метод шести капелюхів, який відкрив Едвард де Боно.
Довідка для вчителя 
Про Боно (портрет): народився  на Мальті. Він ріс скромним хлопчиком, не відрізнявся міцним здоров’ям і силою, товариші зазвичай ігнорували його. Эдвард хотів, щоб його ідеї вислуховували, щоб не було чвар, бійок. Але коли думок багато, суперники знаходяться у різних вагових категоріях (у дітей правий той, хто сильніше, а у дорослих - той, хто вище рангом), складно знайти такий спосіб обговорення, під час якого усі пропозиції будуть почутими, а прийняте рішення усіх задовольнить. Едвард де Боно занявся пошуком і знайшов метод «шести капелюхів». 
 Чому саме «капелюхів»? (відображає соціальну роль, національність, рід занять) 
  Напередодні ви отримали завдання:
-         Група «Білі капелюхи» підготувала інформацію;
-         Група «Жовті капелюхи» - переваги;
-         Група «Червоні капелюхи» - емоції, почуття;
-         Група «Чорні капелюхи» - критика, опитування;
-         Група «Зелені капелюхи» - виявить творчість, почуття гумору;
-         Група «Сині капелюхи» - зробить висновки та узагальнення.
Тож розпочнемо.
Група
«Білі капелюхи»
Під час аналізу запропонованої ситуації оголошуються основні факти, відомості; не оголошується особисте ставлення до ситуації. Яка у нас є інформація? Яка нам потрібна інформація?
Група
«Жовті капелюхи»
Переваги.  Чому це потрібно зробити?  Які переваги?  Чому це можна зробити?  Чому це спрацює?
Група
«Червоні капелюхи»
Емоції. Інтуїція, почуття, передчуття. Не потрібно давати  обґрунтування почуттям. Які у мене з цього приводу  виникають почуття?
Група
«Чорні капелюхи»
Критика, негативні сторони ситуації. Обережність.  Чи правда це? Чи спрацює? Які недоліки? Що тут  неправильно? Що б я змінив? Що було зайвим?
Група
«Зелені капелюхи»
Творчість(відображення ситуації у вигляді вірша, пантоміми тощо),почуття гумору. Різноманітні ідеї . Нові ідеї. Пропозиції. Яка альтернатива?
Група
«Сині капелюхи»

Робить висновки, підбиває підсумки, узагальнює, висловлює пропозиції, рекомендації, дає практичні поради – що робити з цим далі?

Учитель. Чи були ваші однокласники переконливими? Чи потрібно дбати про чистоту, красу нашої мови? Отже, ви отримуєте останній ключ. У нас є п’ять ключів. Назвіть їх (скрипічний ключ, джерельний ключ, журавлиний ключ, автомобільний ключ, звичайний ключ). Як називаються ці слова? (багатозначні) Яке вони мають значення? (пряме і переносне) Яким ключем ми можемо відкрити скриньку?
IV. Підсумок уроку.
Учитель. Відкриваємо скриньку і зачитуємо слова, які повинні дійти до серця кожної людини.
Бережімо і плекаймо мову
Так, як мати береже дитя.
Не цураймось батьківського слова,
Відречемось – втратимо життя
Віктор Григоренко
Гра «Мікрофон»
-         Які почуття та емоції викликали у вас ці слова?
V. Оголошення результатів роботи.

Учитель. Усі ви добре працювали на уроці, не було жодного пасивного учня, але оцінки отримають найактивніші.

VI. Домашнє завдання.
Наступного уроку тематична контрольна робота. Тому ще раз повторіть параграфи з п’ятого по восьмий. ( А зараз спишіть ці слова в зошити, і хай вони будуть дороговказом на все життя)
   Урок закінчено, дякую всім за співпрацю.

Джерела:
1.     Методичний комп`ютерний посібник. Електронний конструктор уроку. Українська мова. 6 клас / ТОВ «Видавництво група «Основа»», 2013
2.     Українська мова 6 клас І семестр / С. А. Омельчук, А. І. Ляшкевич, М.В.Чаловська. – 2-ге вид., переробл. та доповн. – Х.: Вид. група «Основа», 2012. – 110, (2)с. – (Серія «Мій конспект»).
3.      Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. / О. І. Пометун,
Л. В. Пироженко. – К.: Видавництво А.С.К., 2003. – 192 с.
4.     Презентація «Новітні технології навчання учнів на уроках української мови та літератури»./ Ковальчук Т. В. – м. Київ, Оболонський район.









Додаток до уроку

«Білі капелюхи»
Я вам хочу розказати дещо з історії виникнення просторічних слів. Серед них можна виділити жаргонізми, сленг. Поза загальновживаною мовою стоять жаргонізми ( із франц. – пташина мова) – це словник розмовного мовлення людей, зв’язаних спільними інтересами. Розвивається в середовищі більш-менш замкнутих колективів: школярів, студентів, військових, різноманітних професійних груп. Ще жаргонізми часто називають сленгом. Походження слова «сленг» невідома. Уперше цей термін був зафіксований у 1750 році зі значенням «мова вулиці». За іншими джерелами це слово означало поняття «образа». Найчастіше під сленгом розуміють різновид розмовної мови. Він має неофіційний характер та емоційну забарвленість.

«Жовті капелюхи»
Не секрет, що майже всі учні гімназії вживають у своєму мовленні жаргонізми, сленг. На них впливають культура та історичні зміни, що відбуваються в суспільстві. Розмовна мова стає живою, емоційною, доступною для кожного з нас. Наприклад: «Мені було кайфово працювати за компом, управляючи мишкою» - все зрозуміло. Для чого ускладнювати наше мовлення? Достатньо того, що ми на уроках намагаємося розмовляти літературною мовою. До речі, сленг сучасний, молодіжний. Сленг – це справжня народна мова, бо нею спілкуються більшість людей нашого суспільства.

«Червоні капелюхи»
Якщо уважно прислухатись, то сленг може «розповісти» і про емоційний стан людини. Наприклад, слово «ніштяк» - це явно щось добре, тоді як «галімо», навпаки, означає погано. Наші емоції, почуття найлегше висловити сленгом: «Тобі респект і уважуха!», «Прикид у тебе кльовий!», «Оце ти лопонувся!», «Не грузи мене!» - коротко, зрозуміло і емоційно.

«Чорні капелюхи»
Слухаю вас і дивуюся. Це ж повний примітивізм! А де ж поділася мелодійність?
  Ми провели опитування серед учнів нашої гімназії і з`ясували наступні фактори вживання жаргонізмів:
-         Вплив оточення і друзів – 42 відсотки опитуваних;
-         Прагнення не вирізнятися серед інших – 75% опитуваних;
-         Недостатній словниковий запас – 20% опитуваних;
-         Бажання бути сучасним – 58% опитуваних.
  З`ясували, сленгові слова та вирази, які вживають гімназисти, є досить різноманітними. Наприклад, слово «розуміти» в одній компанії звикли замінювати словом «шарити», а в іншій – «роздуплятися». Для вираження подиву використовують слова: «я в шокє», «ти гоніш?» і навіть «хай мене покрасять».
   З таким мовленням ми дійдемо до того, що перестанемо розуміти вірші Т. Шевченка.
 « Коли  тіпа кумарить  цей базар,
  коли,  в натурє,  рве дах  від голосу  предків ,
  коли на хазі напряг, –
  то мотор у одному в кайф.
  Ніштяк, як  цю феню почуєш…»

«Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого…
А серце б’ється, ожива,
Як   їх почує…»
Схаменіться і не псуйте рідної мови!

«Зелені капелюхи»
-         Хелоу, кент! Чув, у тебе нова груха є на компі, оттягнувся?
-         Привіт, Сашко. Ми вчора відвідали концерт, який влаштувала музична школа.
-         Так що? Ти і не грав?
-         Ні, ми чудово провели час у будинку культури.
-         Во, блін! Галімо було. Харашо, шо я не пішов. Ми з пацанами у мене на хаті отривались. Родаків не було. Кльово!
-         Що ж робили, Сашко? Як проводили свій вільний час?
-         Отпад! Прикинь, такий балдьож – хавати є що, музон – ніштяк. Такі приколи були… Слухай, братан…
-         Вибач, Сашко, не розумію я тебе. Ти якою мовою говориш?
-         Ну ти Андерсен! Якою мовою – українською, в натурє!
-         Вибач, я знаю іншу мову. Таких слів немає у словниках. Перепрошую, я поспішаю. Зустрінемось потім. Бувай!
-         Ну, братан, давай, ще побазарим! Ех ти, а ще друг називається…

«Сині капелюхи»
   З усього сказаного я можу зробити висновок. Молодь використовує сленг і жаргонізми у мовленні тому, що це постійне оновлення і мовотворчість, це своєрідна мовна гра, має надзвичайну емоційність, він сучасний, молодіжний. Але не може бути основою національної культури, обмежений тематично, не може передати точну інформацію, робить спілкування примітивним і спочатку викликає усмішку, а вже потім – осуд.



1 комментарий:

  1. Гарний блог, цікавий матеріал подано для колег. Дякуємо.

    ОтветитьУдалить