Тема уроку: Тренувальні вправи за темою «Числівник
як самостійна частина мови»
Мета :
повторити й закріпити знання ,набуті під час роботи над темою ; формувати в
учнів уміння й навички правильно писати й відмінювати числівники ; розвивати
мислення , мовлення , пам"ять ; виховувати пізнавальний інтерес учнів до
мови.
Тип уроку
: повторення й закріплення ЗУНів.
Форми роботи: лінгвістична гра,
зв’язна розповідь за таблицею, бліц-опитування, творче спостереження за мовним
матеріалом, синтаксичний розбір речення, «Займи позицію».
Обладнання : мультимедійна дошка, презентація, підручник .
Хід уроку
Учитель. Протягом кількох уроків
ми вивчали
тему «Числівник». Наше завдання
повторити, узагальнити вивчене про цю самостійну частину мови, уміти правильно писати й
відмінювати числівники; грамотно вживати в нашому мовленні, тим самим підготуватися
до контрольної роботи.
ІІІ. Узагальнення вивченого про числівник (записати тему в зошити)
А
ще на уроці ми переконаємося, що без числівника не існує жодна наука, без нього
ми безпорадні в житті. Тому числівник ще називають всюдисущим.
Всюдисущий числівник
Числівник відомий і
дошкільняті:
Він же вчить нас рахувати.
І оцінку гарну заробити
Вам числівник допоможе,
Порахувати все він зможе.
Всі числа по порядку він
складе
І найскладніше він знайде,
Бо той, хто дружить із
числівником,
Той може стати і
відмінником.
Замініть одним словом кожне з поданих сполучень слів.
Підкресліть у кожному записаному вами слові по одній із букв, з яких складіть
закодовану назву частини мови.
1.
Порядковий номер
, який відповідає числу 1000. (тисячний)
2.
Число , яке
становить двічі по два. (чотири)
3.
Порядковий номер
, який відповідає числу вісім.(восьмий)
4.
Число , що
становить тисячу тисяч. (мільйон)
5.
Число , яке
містить дві сотні.(двісті)
6.
Збірне число ,
яке означає чотири особи , істоти або парні предмети. (четверо)
7.
Дев"ять
десятків. (дев’яносто)
8.
Три сотні.
(триста)
9.
Порядковий номер
, який відповідає числу сорок.(сороковий)
-
Прочитайте
записані слова.
-
Прочитайте назву
частини мови. ( Числівник )
-
Зробіть словотвірний
розбір слова "Числівник".
( Числівник — число ( суфіксальний спосіб творення )).
2.
Зв"язна розповідь одного учня біля дошки за
таблицею
"
Числівник як частина мови ".
· Дайте визначення числівника як частини мови.
· Від яких кількісних числівників неможливо утворити
порядкові? (Дробових , збірних )
· Розкажіть про відомі вам орфограми у числівниках
(М"який знак, чергування, написання окремо складних числівників, написання
разом порядкових числівників , які закінчуються на -сотий , -тисячний, -
мільйонний. )
· Як відмінюються дробові числівники . Покажіть це на
прикладі
·
Прочитайте
арифметичні приклади : 5,6 + 8,3 ; 3 - 2 ; 7,8 + 15,4
·
Провідміняйте
складений числівник : І р. 678 ; II р. 495 ; III р. 786 (як кількісний)
·
А як треба
відмінювати порядковий ?
4.
Творче
спостереження над мовним матеріалом.
Прочитайте
текст. Що нового ви дізналися? Які враження викликав у вас цей текст? Дібрати
власний заголовок.
Школа
Слово «школа» є в усіх слов`янських
мовах. Було воно і в давньоруській мові. Прийшло до нас із Стародавньої Греції.
У перших грецьких школах училися хлопчики з вільних родин. Спочатку їх навчали
читати, писати й рахувати. Потім вони навчалися співів, музики, поезії. В інших
школах здійснювалося пізніше фізичне виховання й загартування. З них готували майбутніх воїнів. Усі ці школи були
приватними.
У Київській Русі перші школи з`явилися в
кінці десятого століття. Навчалися там діти багатих. Це діти князів, придворних
та купців… (А.Коваль).
·
Знайти в тексті числівники. Які з них є
порядковими? Зачитати речення з порядковими числівниками, дотримуючи
орфоепічних норм.
·
Пояснити лексичне значення виділеного слова.
(Загартування – ставати фізично або морально стійким, міцним, витривалим,
вироблення здатності переборювати незгоди, труднощі). Скласти з ним речення.
Діти, коли я назву цілі числа, то піднесіть
руки догори, дробові – розведіть їх у сторони, збірні – присядьте.
Двадцять п"ять,
п"ять восьмих, восьмеро, вісім десятих, троє, сто, сорок дев"ять, дев"ятеро, четвертий, три дев"ятих, одинадцятеро, одна, одинадцята, вісімдесят.
-
Розгляньте
послідовність розбору числівника як частини мови (на с.170)
-
Завдання. Прочитайте загадку,
відгадайте її. Випишіть числівники, виконайте їх морфологічний розбір.
-
Іде років двісті, стоїть
на одному місці, лічить людський вік, а не чоловік.
-
1варіант. Двісті – числ., п.ф. – двісті, скільки?,
кількісний, власне кількісний, З.в., складний, обставина.
-
2 варіант. (На) одному – числ., п.ф.
– один, котрий?, порядковий, с.р., одн., М.в., простий, означення.
Проблемно-пошуковий метод. Погляньмо і ми на годинник. Котра година?
-
Укажіть
різні варіанти позначення часу.
-
Висловіть думку «так» або
«ні», аргументуючи її конкретними фактами, відповідаючи на питання: «Чи в усіх
сферах нашого життя ми використовуємо числівник?»
IV. Підсумок уроку .
-
Цей урок був
підсумком нашої роботи над темою протягом восьми уроків, і ви показали свої
знання .
V.
Домашнє
завдання .
-
1. Підготуватися
до тематичного тестування.
-
2. Впр.
374 ( 4 реч.).
Джерела:
1.
Методичний
комп`ютерний посібник.
Електронний конструктор уроку. Українська мова. 6 клас / ТОВ «Видавництво група
«Основа»», 2013
2. Українська мова 6 клас І семестр / С. А.
Омельчук, А. І. Ляшкевич, М.В.Чаловська. – 2-ге вид., переробл. та доповн. –
Х.: Вид. група «Основа», 2012. – 110, (2)с. – (Серія «Мій конспект»).
3. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. / О. І. Пометун,
Л. В. Пироженко. – К.: Видавництво А.С.К.,
2003. – 192 с.
Комментариев нет:
Отправить комментарий