четверг, 20 ноября 2014 г.

Методична розробка уроку з української мови 5 клас

Тема. Звертання. Роль звертань у реченні (практично). Розділові знаки при звертанні (повторення).
Мета: повторити й закріпити вивчене в початковій школі про звертання, засоби вираження його та розділові знаки; навчати правильно інтонувати речення із звертаннями; розвивати вміння будувати речення із звертаннями, визначати в них головні й другорядні члени; виховувати повагу до близьких і друзів, щирість, чуйність, любов до рідної землі та материнського слова.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель.
Доброго дня! Дорогі діти, давайте розпочнемо наш урок  з перевірки вашої емоційної готовності, адже будь-яка справа буде вдалою, принесе насолоду та користь, якщо її розпочати  з гарного настрою. Допоможе нам у цьому кольорова веселка.  Оберіть колір, який вам найбільше подобається саме зараз, і покажіть його нам.
Картка настрою:

 У давніх літописах райдугу називали «райською дугою». Її народження вважалося добрим знаком, люди ототожнювали появу веселки з приємною перспективою на майбутнє. Якщо вашим вибором є зелений колір, то ви готові до розв’язання серйозних завдань. Ті з вас, хто обрав червоний колір, у цю хвилину насторожені, але здатні до «перетворення». Вибір синього кольору свідчить, що під час роботи на занятті ви не тільки успішно впораєтеся з завданнями, а й виявите вміння творчо мислити. Жовтий колір свідчить про те, що ви готові до активної роботи. Нехай же на нашому уроці веселка засяє всіма своїми барвами!
Отож вдалого початку!
ІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів.
Учитель.
    Ми щоразу починаємо спілкування з привітання, а поруч з ним – маленьке слово, яке називає тих, до кого звертаємося.
-         Як називається це слово?
-         Що вам відомо про звертання з початкової школи?
ІІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.
Учитель.
Упродовж дня ми виконуємо різні соціальні ролі: синів, доньок, учнів, однокласників, пасажирів, пішоходів, перехожих, друзів… Спілкуючись, використовуємо звертання. А вибір часто характеризує нас як особистостей. Отож завдання сьогоднішнього уроку – не просто вивчити звертання як синтаксичну одиницю, а й довести важливість його у нашому житті. (Записати у зошити число, класну роботу, тему).
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1.     Дослідження-аналіз мовленнєвих явищ.
Прослухайте колискову А. Малишка. Визначте тему, жанр поезії.
Колискова
  Спи, засни, моя дитинко,
Спи, моє маля.
Ніч іде в гаї, в долини,
Трави нахиля.
  Хай тобі ця ніч насниться,
Що в огнях сія.
Будеш завтра в світ дивиться,
Зіронько моя!
  Перша ніч твоя почата
В співах солов`я.
Дай же мамі рученята,
Зіронько моя.
  Посміхнись до мене, сину,
І зрадію я.
Не хвилину і не днину –
Я навік твоя.
  Сплять ліси, поля, криниці,
Шепіт ручая.
Ти відкрий, відкрий очиці,
Юносте моя.
  Підеш ти по Україні,
Де життя буя.
Виростай, моя дитино,
Зіронько моя!
                  ( А. Малишко)

Бесіда:
-         Які враження справила на вас «Колискова»?
-         Як називає мама свого сина? Чому саме так?
-         Визначте тему, головну думку, жанр поезії.
-         Прочитайте речення із звертаннями. Якою буде інтонація?
-         Назвіть звертання. Як воно виділено в реченні?
-         Чи можна поставити в інше місце? Доведіть.
-         Які розділові знаки ви поставите при звертанні, якщо воно стоїть на початку речення?
-         Коли звертання виділяється комою з обох боків?
-         Чи може звертання бути поширеним? Зачитайте лише поширені звертання.
2.     Візуальний диктант.
Запишіть назви зображених предметів у кличному відмінку.

Книжка, калина, козак, вовк, бабуся, річка, квітка, Тарас Шевченко, святий Миколай.
      Уведіть одне звертання в речення. ( _,О,_.)


  3. Робота в групах.
Об`єднайтеся в групи і виконайте завдання.
1-ша група. Перепишіть, уставляючи пропущені літери. Виділені слова замініть звертаннями.
   Нехай Надія Віталіївна не хвилюється, ми пр..беремо в класі. Дівчатка вим..ють підлогу. Хлопці допоможуть їм  пр..красити клас. Ігор і Тарас намалюють газету. Тетянка спробує написати вірш. А над сц..нарієм свята працюватимуть усі діти.
2-га група. Уявіть ситуацію: класний керівник під час перерви розмовляє з учителем математики. Вам потрібно записати, у якому кабінеті відбудеться наступний урок. Складіть і розіграйте відповідний діалог.
3-тя група. Запишіть текст, поставте пропущені розділові знаки. Прокоментуйте пунктограми.
   Школа це твоя друга родина. Кожного ранку ти дитино вливаєшся в дружну учнівську сім`ю. У школі ти пережив усе вперше перемоги й сподівання невдачі й розчарування. Тут не тільки дають основи наук а й навчають бути патріотами громадянами. Юний друже! Пам’ятай про це завжди!
4.     Фізкультхвилинка.
Якщо я назву непоширене звертання, то підніміть руки догори, поширене – розведіть у сторони, іменник – присядьте.
Україно, мій рідний краю, Миколка, юносте, пане господарю, земле, бабуся, Петрику, родина, друзі, матінко люба, батько, дитинко.
       За допомогою лівого ліктя, кінчика носа, правого ліктя напишіть в повітрі поширене звертання: люба моя Україно.
5.     Гра «Комплімент».
Учитель. Звертання має магічну силу, адже, як стверджують психологи, ніщо так не діє на людину, як звук власного імені. Чи всі учні класу звертаються один до одного, називаючи імена? Чи часто ми говоримо одне одному приємні слова, компліменти? А саме вони забезпечують комфортне спілкування, сприяють вихованню почуття власної гідності, значущості. Запишіть речення – комплімент своєму сусідові по парті. Прочитайте його з відповідною інтонацією.
Проблемне запитання. Підсумовуючи почуте, звертаюся до вас: Діти, не соромтеся своєї вихованості! Запишіть моє речення-прохання, підкресліть члени речення. Чи виступає звертання членом речення? Поясніть, як ви міркуєте.
6.     Міні-дискусія «Важливість звертання у нашому житті» (Технологія «Шість капелюхів мислення»).

Довідка для вчителя
Про Боно (портрет): народився  на Мальті. Він ріс скромним хлопчиком, не відрізнявся міцним здоров’ям і силою, товариші зазвичай ігнорували його. Эдвард хотів, щоб його ідеї вислуховували, щоб не було чвар, бійок. Але коли думок багато, суперники знаходяться у різних вагових категоріях (у дітей правий той, хто сильніше, а у дорослих - той, хто вище рангом), складно знайти такий спосіб обговорення, під час якого усі пропозиції будуть почутими, а прийняте рішення усіх задовольнить. Едвард де Боно занявся пошуком і знайшов метод «шести капелюхів».
 Чому саме «капелюхів»? (відображає соціальну роль, національність, рід занять)
  Напередодні ви отримали завдання:
-         Група «Білі капелюхи» підготувала інформацію;
-         Група «Жовті капелюхи» - переваги;
-         Група «Червоні капелюхи» - емоції, почуття;
-         Група «Чорні капелюхи» - критика, опитування;
-         Група «Зелені капелюхи» - виявить творчість, почуття гумору;
-         Група «Сині капелюхи» - зробить висновки та узагальнення.
Тож розпочнемо.
Група
«Білі капелюхи»
Під час аналізу запропонованої ситуації оголошуються основні факти, відомості; не оголошується особисте ставлення до ситуації. Яка у нас є інформація? Яка нам потрібна інформація?
Група
«Жовті капелюхи»
Переваги.  Чому це потрібно зробити?  Які переваги?  Чому це можна зробити?  Чому це спрацює?
Група
«Червоні капелюхи»
Емоції. Інтуїція, почуття, передчуття. Не потрібно давати  обґрунтування почуттям. Які у мене з цього приводу  виникають почуття?
Група
«Чорні капелюхи»
Критика, негативні сторони ситуації. Обережність.  Чи правда це? Чи спрацює? Які недоліки? Що тут  неправильно? Що б я змінив? Що було зайвим?
Група
«Зелені капелюхи»
Творчість(відображення ситуації у вигляді вірша, пантоміми тощо),почуття гумору. Різноманітні ідеї . Нові ідеї. Пропозиції. Яка альтернатива?
Група
«Сині капелюхи»

Робить висновки, підбиває підсумки, узагальнює, висловлює пропозиції, рекомендації, дає практичні поради – що робити з цим далі?

Учитель. Чи були ваші однокласники переконливими? Чи важливі звертання у нашому житті?
V. Підсумок уроку.
1. Продовжіть висловлювання:
·        Сьогодні на уроці я зрозумів, що …
·        Мені було цікаво …
·        Я дізнався … , але ще хочу дізнатися …
       2. Оцінювання.
       3. Домашнє завдання.
С. 62-63 вивчити правила, вправа 134.
Джерела:
1.     Бондарчук К. С. Збірник диктантів з української мови. 5 клас. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2000. – 9с.
2.     Рудницька О. Б. Розробки уроків з української мови для 5 класу/ / Бібліотечка «Дивослова». – 2013. - № 5-6.

3.     Тихоша В. І. Українська мова. 5 клас. – Харків: Вид. група «Основа», 2008. – 106с.